sobota, 3 kwietnia 2010

I Medytacja na Niedziele Zmartwychwstania

Wprowadzenie: Fragment z Pisma św. może być pomocą do osobistej modlitwy (ok. 15 min). Zaczynamy znakiem krzyża i przeczytaniem czytania, w razie potrzeby inspirując się refleksją, która jest pierwszym komentarzem do tego posta. Kończymy rozmową z Bogiem o tym, co mi ten tekst mówi oraz modlitwą Ojcze nasz.

(Dz 10,34a.37-43) Gdy Piotr przybył do domu centuriona w Cezarei, przemówił: Przekonuję się, że Bóg naprawdę nie ma względu na osoby. Wiecie, co się działo w całej Judei, począwszy od Galilei, po chrzcie, który głosił Jan. Znacie sprawę Jezusa z Nazaretu, którego Bóg namaścił Duchem Świętym i mocą. Dlatego że Bóg był z Nim, przeszedł On dobrze czyniąc i uzdrawiając wszystkich, którzy byli pod władzą diabła. A my jesteśmy świadkami wszystkiego, co zdziałał w ziemi żydowskiej i w Jerozolimie. Jego to zabili, zawiesiwszy na drzewie. Bóg wskrzesił Go trzeciego dnia i pozwolił Mu ukazać się nie całemu ludowi, ale nam, wybranym uprzednio przez Boga na świadków, którzyśmy z Nim jedli i pili po Jego zmartwychwstaniu. On nam rozkazał ogłosić ludowi i dać świadectwo, że Bóg ustanowił Go sędzią żywych i umarłych. Wszyscy prorocy świadczą o tym, że każdy, kto w Niego wierzy, przez Jego imię otrzymuje odpuszczenie grzechów.

1 komentarz:

  1. (Dz 10,34a.37-43): „Jego to zabili, zawiesiwszy na drzewie. Bóg wskrzesił Go trzeciego dnia i pozwolił Mu ukazać się nie całemu ludowi, ale nam, wybranym uprzednio przez Boga na świadków, którzyśmy z Nim jedli i pili po Jego zmartwychwstaniu.” Dlaczego Jezus nie ukazał się całemu ludowi? Dlaczego nie ukazał się swoim katom, faryzeuszom i arcykapłanom, Piłatowi i Herodowi? Mógłby im wtedy przecież wyłożyć wszystko i być może przywieść do skruchy; mógłby im ukazać swoją potęgę i zapewne zrobić z nich swoich wyznawców. Jednak Jezus ukazuje się tylko apostołom. Tak, tylko apostołowie, byli w stanie zrozumieć sens zmartwychwstania. Oni byli przecież cały czas z Jezusem, słuchali Jego słów. Z jednej strony, zmartwychwstanie jest uwiarygodnieniem Jego słów, ukazaniem, że wszystkie one są prawdą. Z drugiej strony, tylko w kontekście wcześniejszych słów Jezusa można zrozumieć sens i znacznie zmartwychwstania. Zmartwychwstanie bowiem jest o zaufaniu, wierności i miłości.

    OdpowiedzUsuń